Vőfély Laci


Go to content

Main menu:


Lakodalmi szokások


Esküvői szokások

Miért savanyú a leves éjfélkor?
Miért van egyforma ruhájuk a koszorúslányoknak?
Honnan látod, hogy ki lesz az "úr" a háznál?
Miért viszi az ifjú férj ölben a menyasszonyát első közös otthonukba?

A fátyol felhajtása

A házasság régen elsősorban üzlet volt két család között. A fátyol oltár előtti felhajtásával a vőlegény ellenőrizte, hogy tényleg azt a hölgyet kapta-e, akire megállapodást kötött. Ma a leány kikérésénél szoktak "hamis menyasszonyt" kiküldeni, lefátyolozva. Hatalmas a nevetés, ha a vőlegény siettében elindul például a valódi menyasszony hasonló alkatú unokahúgával, vagy nővérével.

A harisnyakötő viselése és eldobása

A menyasszonyi ruha a hiedelem szerint szerencsét hozott. A vendégek próbáltak hazavinni egy-egy darabot a ruhából. A menyasszonyt a harisnyakötője védte meg a teljes ruhátlanságtól. Akárcsak a csokor eldobása, a harisnyakötő eldobása szintén a következő házasságkötést szimbolizálja, de ellentétben a csokorral, itt a fiúknak kell versengeniük a menyasszony intim ruhadarabjáért.

A lakás feldúlása

A vendégek belopóznak az ifjú pár lakásába, s szétdobálják az edényeket, szétdúlják az ágyat, s nagy rendetlenséget csinálnak, hogy az ifjú pár ne feledkezzen meg a házasság nehézségeiről. Ilyenkor legtöbbször arra kényszerülnek a fiatalok, hogy az éjszakát szállodában töltsék.

A menyasszony átvitele a küszöbön

Az első közös lakásba költözéskor az újdonsült férj ölben viszi át a menyasszonyát a küszöbön. Ezzel becsapják a gonosz szellemeket, hogy egy személy lépett be a lakásba. Másrészt pedig a vőlegény megmutatja, milyen erős.

A menyasszony cipőjének elrablása, elárverezése

A vendégek valamelyike az asztal alatt lopózva, egy váratlan pillanatban elcseni a menyasszony cipőjét. Ha ez sikerült, jöhet az árverés. Akárcsak a menyasszonytánc, ez is jó pénzgyűjtési lehetőség az ifjú pár számára. A tanúk felkínálják a cipőt, s egy kalapot hordanak körbe. Minden vendég abba dobálja bele az előző árverező által felajánlott összeg, és az általa felajánlott összeg különbségét. Utolsóként a vőlegény árverez, hogy az asszony visszakaphassa a cipőjét, s megkaphassa a pénzzel teli kalapot is. Egy másik változata szerint pedig a férj csak úgy válthatja ki a cipőt, ha abból pezsgőt iszik, vagy valamilyen más tréfának áldozatává válik.

A menyasszony elrablása

Régen nagyon komolyan vették ezt a babonát, mert úgy értelmezték, hogy ha a szertartás alatt sikerült elrabolni a menyasszonyt, a vőlegény nem érdemelte meg, hogy feleségül vegye. Ma már csak jó poénnak számít. Az elrabló elviszi a menyasszonyt egy rövid időre, például betérnek egy kisvendéglőbe. Addig a vőlegénynek vigyáznia kell a csokorra -ha már jövendőbelijére nem tudott-, mert ha az is elveszik, az elrablás során felmerülő költségeket is neki kell állnia, ha megőrzi, akkor a rabló fizeti a cehhet.

A menyasszony kezének megkérése

A vőlegény az apától kéri meg a leendő menyasszony kezét. Régen ez a találkozás jó alkalom volt a hozomány nagyságának megbeszélésére. Ma a fiatalok döntenek a házasságról, de szokásból és udvariasságból a szülők beleegyezését kéri a vőlegény. A tradicionális szokásokat követők ma a vőféllyel mennek a menyasszonyért és kikérik a háztól, a szülők pedig kiadják

A menyasszony küszöbön való átemelése

A vőlegény az apától kéri meg a leendő menyasszony kezét. Régen ez a találkozás jó alkalom volt a hozomány nagyságának megbeszélésére. Ma a fiatalok döntenek a házasságról, de szokásból és udvariasságból a szülők beleegyezését kéri a vőlegény. A tradicionális szokásokat követők ma a vőféllyel mennek a menyasszonyért és kikérik a háztól, a szülők pedig kiadják.

A menyasszonyi csokor eldobása

A menyasszony az esküvői szertartás végén háttal áll az eladósorban lévő lányoknak, s hátra dobja a csokrát. Amelyik lány elkapja, az lesz a következő, aki férjhez fog menni.

A menyasszonyi ruha színe

A menyasszonyi ruha fehér színe az egyszerűség és az öröm jelképe. A görögök az egész testüket fehérre festették a szertartásra. A szokások szerint azonban a menyasszony ruházatában kell legyen valami régi, valami új, valami kék és valami kölcsön. A régi lehet például egy antik csipkebetét, egy elegáns régi kesztyű, vagy egy ékszer. A kéket legkönnyebb ékszerként becsempészni, a kölcsön tárgy pedig akármi lehet, amit csak elképzelhetünk.

A nászajándék

A meghívott vendégek általában az esküvő előtt, a megérkezésükkor adják át az ajándékokat az ifjú párnak. A nászéjszaka után általában a fiatalok is meglepik egymást gyűrűvel, lánccal...stb.

Az eljegyzés, vagy kézfogó

Általában valamelyik nagy ünnephez (pl. karácsony, húsvét...) szokás kapcsolni. Ez a pár első közös ünnepe, s ilyenkor rajtuk kívül általában csak a szülők vannak jelen. Gyűrűt cserélnek, és kitűzik az esküvő napját.

Elhunyt szülő

Ha az ifjú pár valamelyik szülője az esküvőt már nem élhette meg, a menyasszonyi csokrot az esküvőt követő napon a sírra szokták helyezni. Az elhunyt így legalább lélekben jelen van.

Eljegyzési gyűrű viselése

A gyűrűt eredetileg a középső ujjon viselték, mert úgy gondolták - a tenyérjóslásban járatosak tudják, hogy helyesen! - hogy az közvetlen kapcsolatban áll a szívvel. A gyűrű viselésével megakadályozzák azt, hogy új szerelem bontakozzon ki mással. Egyfajta szerelmi körbe zárja a jegyeseket. A gyűrű ma az elkötelezettséget jelenti. A magyar szokások szerint nem csak gyűrűt adtak egymásnak, hanem jegykendőt, vagy valamilyen ruhafélét varrt a leány a férfinek.

Fillérek gyűjtése

A menyasszony az esküvői cipőjére filléreket gyűjt, ezzel bizonyítva takarékosságát, s reménykedik a házasság sikerességében.


Ki az Úr a Házban?

Régen ez nem volt kérdés, egyértelmű volt, hogy a férfi viseli a kalapot. Ma már a női emancipációnak köszönhetően azzal is lehet viccelődni, hogy vajon a férj papucsférj lesz-e, aki csak a felesége kívánságait lesi, vagy az asszony fogja férjura minden parancsát teljesíteni. Könnyű megállapítani! Mindössze arra kell figyelni, hogy kinek a keze van felül az esküvői torta felvágásakor vagy a templomi esketéskor, és megtudjuk, hogy ki lesz az úr a háznál.

Kisfiú a menyasszony ölébe

Több országban is elterjedt szokás, hogy a lakodalom alatt egy kisfiút ültetnek a menyasszony ölébe. A fiúgyermek a termékenységen kívül elsősorban a családnév továbbvitelének jelképe. Egy kínai szokás szerint egy kisfiúnak meg kell pördülnie az esküvői ágyon, hogy biztosítva legyen: az elsőszülött fiú lesz.

Konzerves doboz

A nászutasok útnak indításakor a vendégek konzerves dobozokat kötnek az autó hátuljára, hogy amikor elindulnak, az nagy zajt csapjon. Többnyire még táblát is helyeznek az autóra: "Nászutasok!". Ezzel szintén a gonosz szellemeket, valamint a szegénységet akarják elűzni.

Koszorúslányok

A koszorúslányoknak eredetileg az volt a feladatuk, hogy megvédjék a menyasszonyt. Mindannyiuk ugyanolyan ruhát visel, hogy ezzel megtévesszék a rossz szellemeket vagy a menyasszony elrablóit. Egy másik változat szerint a koszorúslányok a menyasszony falujából (városából) származó hajadonok voltak, akiknek az esküvőn nyílt lehetőségük a menyasszony mellett a figyelem középpontjába kerülni, és így maguknak férjet találni. Azért viseltek egyforma ruhát, hogy mindannyian egyenlő eséllyel indulhassanak.

Leánykérés

A vőlegény elmegy választottjának szüleihez, s megkéri a lány kezét. Ilyenkor általában a szülőknek ajándékkal is kedveskedik, a lány anyjának virágot, apjának pedig bort visz. Régen, ha nem tetszett a fiú a családnak, akkor kitették a szűrét.

Legénybúcsú

Régen a legénybúcsú a gonosz szellemek elűzésére szolgált. Ilyenkor a vőlegény barátai edények összeütésével nagy zajt csaptak. Ma a vőlegény elbúcsúzik a legényélettől, s ehhez a barátok sok szerencsét kívánnak, konfettit, szalagokat szórnak, lufikat eresztenek el, egyszóval buliznak.

Májusfa

Május elsejét megelőző estén állították a májusfákat a szerelmes ifjak. Ez titokban történt úgy, hogy a kiszemelt leány kapujánál egy fát szúrtak le a földbe, s egy ruhát akasztottak rá. Ha másnap a leány abban a ruhában jelent meg, a fiú örülhetett. Ha nem, kikosarazták. Ez a szokás falun még ma is él, városon már nem szokás.

Menyasszonyi torta

A római időkben a torta a termékenység szimbóluma volt. Máshol az élet édességét, és a "kerek világot" is szimbolizálta. Angliában a vendégek apró tortákkal köszöntötték a párt, aki a felhalmozott sütemények előtt csókolta meg egymást. A sok apró torta helyett ma egy nagyot készítenek. A pár ezt közösen vágja fel. A kapcsolatban a nőnek is van esélye magához ragadni az irányító szerepet, ha észrevétlenül úgy ügyeskedik, hogy a kezét felülre helyezze. Az első szelet tortából a pár megeteti egymást és ezt a szeletet egy tányérról fogyasztják el, így fejezve ki, hogy minden jót megosztanak egymással.

Menyasszonytánc, vagy menyecsketánc

Éjfélkor az a szokás, hogy a menyasszony leveszi a fehér ruhát, s piros, ún. menyecske ruhába öltözik. Kendővel bekötik a fejét, s kötényt adnak rá, fakanalat tesznek a kezébe. Egy férfi a vendégek közül egy fazekat, vagy lábost és egy fakanalat vesz a kezébe, hangosan többször összeüti, s közben elkiáltja magát: "Eladó a menyasszony!" Ilyenkor a vendégek sorban táncolnak az ifjú asszonnyal, de csak akkor, ha a fazékba pénzt dobnak. Egyesek viccesen egy alsónadrágot rejtve a zsebükbe "még a gatyájukat is odaadják" az aráért. Amikor a férj megunja, hogy az asszony kézről-kézre jár, ellopja a fazekat, odaszalad az asszonyhoz, ölbe kapja, és kiszalad vele az ajtón.

Merőkanáltánc

A legénybúcsún kanalakkal, lábasokkal, fedőkkel csapkodva körbe-körbe szaladtak az ifjú pár lakásában, s így űzték el a gonosz szellemeket.

Sorfal

A templomból kifelé tartó házaspárnak a jelenlévők sorfala között kell végigvonulnia, akik megpróbálják akadályozni őket. A házasság folyamán felmerülő akadályok közös erővel való legyőzését jelképezi ez a szokás.

Takarodóleves

A lakodalmi mulatság végén felszolgált, többnyire savanyú káposztaleves (korhely leves), amely egyben a mulatozás mielőbbi befejezésére figyelmezteti a vendégeket.

Tilos meglesni

Az esküvő előtt a vőlegénynek tilos meglesnie párját, amikor a menyasszonyi ruháját felveszi.

Útelzárás

Szintén a templom elhagyásakor történik. Az ifjú pár autóval elhagyná a környéket, s elindulna első közös útján, de ezt a rokongyerekek megakadályozzák azzal, hogy szalagokat feszítenek ki, s csak akkor adnak szabad utat, ha cukorkát, vagy aprópénzt kapnak.

Üvegtörés - cseréptörés

Egyes nézetek szerint a szüzesség elvesztését szimbolizálja. Más vidékeken a cseréptálat teli pénzzel az ifjú párnak úgy kell összesepernie, hogy a vendégsereg széttáncolja az összesepert cserepeket. A vőlegény tartja a lapátot, jelezve, hogy a "hátteret biztosítja" a menyasszony dolgos házimunkában, vagyis seprésben gyakorlott kezéhez.






Valami régi és valami új, valami kölcsönkapott és valami kék

Az esküvői szokások közül az abszolút klasszikus Angliából származik. A menyasszonynak esküvője napján szerencsés viselnie magán valami régi és valami új, valami kölcsönkapott és valami kék dolgot. Ha ezt a négyet nem felejti el, esküvője és házassága is boldog lesz! A régi lehet például egy családi ékszer, a nagymamától kapott medál, az új lehet a menyasszony cipője vagy ruhája(ha nem kölcsönzött). A kölcsön kapott lehet a barátnő gyöngysora, esetleg egy zsebkendő, a kék pedig sokszor a harisnyakötőn egy kis masni, esetleg kék virág a menyasszonyi csokorban. A régi menyasszony eddigi, hajadon életét szimbolizálja az "új" pedig a most induló életszakaszt, szerepét mint a feleség. A "kölcsönkapott' a barátságot és a szerelmet jelképezi, hiszen ezt a kettőt nem lehet örökre megváltani a papírral. Ugyanúgy vigyáznunk kell ezekre az érzésekre, mint a kölcsönkapott dolgokra. Ápolnunk kell őket és törődünk velük. A "kék" természetesen a hűséget jelenti, ami sokak szerint egy házasságban a legfőbb érdem.
Virágszórás
A termékenységet jelképezi. Az oltárhoz vezető útra virágot szórnak, hogy a házasság rögös útját elegyengessék, és hogy bő gyermekáldás legyen. A rizs- vagy gabona-dobálás is a termékenység kívánalmának a jele, és ez a szokás Ázsiából származik.


Vőfély Laci | Bemutatokzás | Videó | Vöfély versek | Lakodalmi szokások | Lakodalmi játék | Idézetek | Elérhetöség | Site Map


Back to content | Back to main menu